ALA ANNUAL SIGNINGS SCHEDULE, Booth #1226

Friday, June 24 Exhibit hall hours: 5:30 pm – 7:00 pm

5:30pm NIKKI MCCLURE, Waiting for High Tide, Abrams Booth #1226

  .

Saturday, June 25 Exhibit hall hours: 9:00 am – 5:00 pm

9:00am BRYAN COLLIER, Trombone Shorty, Abrams Booth #1226

10:00am SUNGJU LEE, Every Falling Star, Abrams Booth #1226

10:30am MARISSA MOSS & JOHN HENDRIX, Nurse, Soldier, Spy; America’s Tea Parties; Miracle Man, Abrams Booth #1226

11:00am FRANCES HARDINGE, The Lie Tree, Abrams Booth #1226

12:00pm PETER RAYMUNDO, The Monkey and the Bee, Abrams Booth #1226

12:30pm MARILYN SINGER, What’s an Apple? & What’s a Banana?, Abrams Booth #1226

1:00pm JONATHAN AUXIER, Sophie Quire and the Last Storyguard, Abrams Booth #1226

2:00pm JESSE ANDREWS, The Haters, Abrams Booth #1226

2:00pm AMY IGNATOW, The Mighty Odds, Artist Alley #424

3:00pm ANDREA BEATY, Ada Twist, Scientist, Abrams Booth #1226

3:00pm BRYAN COLLIER, Trombone Shorty, Simon & Schuster Booth #1302

4:00pm HENRY COLE, Ferocious Fluffity, Abrams Booth #1226

4:00pm EDDIE PITTMAN, Red’s Planet, Artist Alley #415

 

Sunday, June 26 Exhibit hall hours: 9:00 am – 4:00 pm

9:00am DUNCAN TONATIUH, The Princess and the Warrior, Abrams Booth #1226

10:00am TOM ANGLEBERGER & CECE BELL, Inspector Flytrap, Abrams Booth #1226

11:00am CAT WINTERS, The Steep and Thorny Way, Abrams Booth #1226

11:00am ERIN GLEESON, The Forest Feast for Kids, What’s Cooking Stage

1:00pm DESTINY SORIA, Iron Cast, Abrams Booth #1226

1:30pm JOSEPH MARSHALL III, In the Footsteps of Crazy Horse, Abrams Booth #1226

2:00pm SOPHIE BLACKALL, Crows of Pearblossom, Abrams Booth #1226

2:00pm FRANCES HARDINGE, The Lie Tree, Abrams Booth #1226

2:30pm LEE BENNETT HOPKINS, Lullaby and Kisses Sweet, Abrams Booth #1226

2:30pm JIM OTTAVIANI, The Imitation Game, Graphic Novel & Gaming Stage

3:00pm ETHAN LONG, Lion & Tiger & Bear; Thank You!, Abrams Booth #1226

3:00pm TOM ANGLEBERGER, Inspector Flytrap; Fuzzy, Disney Booth #1350

4:00pm BRIAN BIGGS, Tinyville Town Gets to Work, Abrams Booth #1226

4:00pm JORY JOHN, The Terrible Two Get Worse, Abrams Booth #1226

4:00pm CECE BELL, Inspector Flytrap, Candlewick Booth #1459

.

ALA ANNUAL SPECIAL EVENTS SCHEDULE

Friday, June 24

1:30pm EDDIE PITTMAN at “Fandom: Training Ground for the Next Generation of Comics Creators” panel, Room W414CD

 

Saturday, June 25

9:30am JIM OTTAVIANI at “Reaching Reluctant Readers” panel, Graphic Novel & Gaming Stage

12:00pm DUNCAN TONATIUH at “We Need Diverse Books—What Are the Next Steps?” PopTop Stage

1:00pm CHAD BECKERMAN at “Making Graphic Novels for Fun and Profit,” Room W104

5:00pm FRANCES HARDINGE at United States Board on Books for Young People (USBBY): Threads That Hold a Spine, Room W102B

 

Sunday, June 26

9:00am CECE BELL, TOM ANGLEBERGER, JONATHAN AUXIER, FRANCES HARDINGE, CAT WINTERS, and DESTINY SORIA at YALSA’s Coffee Klatch, Room W107 (ticket required)

10:30am ERIN GLEESON Cooking Demonstration, What’s Cooking Stage

1:00pm JIM OTTAVIANI presents The Imitation Game: Alan Turing Decoded, Graphic Novel & Gaming Stage

3:00pm AMY IGNATOW introducing “We Publish Diverse Children’s and YA Books,” Room W300

3:30pm CHAD BECKERMAN at “What’s Coming in Graphic Novels” panel, Graphic Novel & Gaming Stage

..

Visit ABRAMS Authors at Artist Alley!

John Hendrix – Table # 428

Amy Ignatow – Table # 424

Nikki McClure – Table # 411

Eddie Pittman – Table # 415

Follow @abramskids for updates! #alaac16

.

Click here to download the schedule.